piątek, 25 listopada 2011

Wiązanie kokardy - rzecz całkiem prosta

Cóż to za prezent bez ozdobnej kokardy lub wstążeczki? Skoro już wiemy jak zapakować prezent w papier, pora sprawdzić czy radzimy sobie z kokardą.
Wybór tego, czym przewiązać prezent jest ogromny: wstążki z materiału lub tworzywa, tasiemki, koronki, rafia, sznurek...


Zacznijmy od wstążki z drucikiem na brzegach. Dzięki dodatkowemu usztywnieniu zrobiona z takiej wstążki kokarda zachowa swój kształt. Doskonale nadaje się do modelowania form przestrzennych.


Wstążki z materiału, bez drucika (satynowe, atłasowe, szyfonowe itd.) są bardzo eleganckie i miękkie, dzięki czemu łatwo się nimi manewruje. Aby brzegi wstążki nie strzępiły się można je lekko przypalić nad ogniem.


Wstążki z tworzywa sztucznego są zdecydowanie  tańsze od wstążek z materiału, łatwo można je formować w wyszukane kształty np. gwiazdki.


 Ich wadą jest to, że ławo się elektryzują przyciągając przy tym kurz oraz to, że przypadkowo zgnieciona ozdoba z takiej wstążki najczęściej nie daje się przywrócić do poprzedniego kształtu.  
Prostą, a przy tym niebanalną ozdobę z plastikowej wstążki można wykonać w ten sposób:


 Zaginamy wstążkę tworząc trzy "uszka". Każde z nich powinno być mniejsze od poprzedniego. Rozsuwamy je jak w wachlarzu i zszywamy. Odcinamy nadmiar wstążki pozostawiając "ogonek".


Odcinamy dwa kawałki wstążki - z jednego robimy kółko (zlepiamy taśmą dwustronną)


z drugiego kolejny "ogonek", który doszywamy do ozdoby. Kółko przymocowujemy taśmą dwustronną tak, by zamaskowało miejsce zszycia.


Za pomocą dwóch pasków wstążki  i  taśmy dwustronnej opakowujemy prezent.


W miejscu sklejenia obu pasków, po przekątnej, mocujemy ozdobę. Podczas mocowania tradycyjnej, materiałowej wstążki najczęściej  zawiązujemy ją w ten sposób, że na spodzie prezentu pasy materiału krzyżują się, tworząc nieładną "bułę". Jeżeli wstążka była szeroka, najczęściej zgrubienie pod prezentem nie pozwala go na płasko położyć.  Jak ten efekt wyeliminować?  Trzeba miejsce przeplatania się wstążek przenieść na górę. Zaczynamy więc układanie wstążki od góry, w kształcie litery L:


Jeden z końców wstążki przeprowadzamy pod prezentem, a następnie przewlekamy przez naszą L-kęTeraz znów przeprowadzamy wstążkę (na płasko) pod prezentem 


Koniec wstążki przewlekamy pod supełkiem na górze prezentu. Teraz można już zawiązać kokardę.


Czasem zamiast wiązać kokardę z wstążki, którą przewiązaliśmy prezent lepiej jest po prostu ją dowiązać do prezentu. Poniżej kilka rodzajów kokardek, które można zamocować na wstążce. 


Supełek - na wstążce zawiązujemy na supełek drugi kawałek wstążki. Brzegi wycinamy w "jaskółczy ogon".


Klasyczna kokardka (wiązana jak przy sznurowaniu bucików)


Kokarda szyta, płaska - kawałek materiału zaginamy i zszywamy na łączeniu. Za pomocą kolejnego, mniejszego kawałka materiału mocujemy kokardkę na płasko do wstążki.


Kokarda szyta, przewiązana - bazę kokardy przygotowujemy jak poprzednio. Przewiązujemy bazę wstążką   robiąc supełek jak w pierwszym przykładzie. Końce wstążki tworzącej supełek przycinamy w "jaskółczy ogon". Taką kokardę przymocowujemy do wstążki, którą będziemy owijać prezent.


Na koniec kilka podpowiedzi jak z wstążki zrobić kokardy przestrzenne. Najpierw najprostsza:
Im więcej warstw wstążki, tym ciekawsza forma kokardy.  


Aby móc dobrze związać tyle warstw wstążki należy naciąć ją z obu stron w połowie zwoju (trzeba uważać, aby nie przeciąć zwoju na pół!).


Po związaniu (nitką, cienką wstążką lub drucikiem) roztrzepujemy placami wstążkę na kształt kwiatka. 
Prezent można również obwiązać aksamitką, rafią, papierowym sznurkiem, tasiemką... 
Ale o tym w kolejnym poście. 

5 komentarzy:

 1. No mi kiedyś pięknie zapakowałaś prezent u Ciebie kupiony. Aż żal było z tym się rozstawać. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za kursik wiązania kokard, teraz sztuka ich wiązania wydaje się do opanowania... Pozdrawiam;
  http://ewuva.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatne porady, które się przydadzą, bo ja potrafię do tej pory tylko podwójną :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładnie to wygląda :)

  Myślę, że wkrótce skorzystam z tych cennych porad :)  http://agadidesign.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Fajnie, że tu zaglądasz. Zostaw swój komentarz, będzie mi bardzo miło :)